понеділок, 18 січня 2016 р.

Урок. Стройові прийоми і рух зі зброєю.

МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА
проведення уроку із розділу “Стройова підготовка” з учнями 11 класу
Тема 3: Стройові прийоми і рух зі зброєю.
Заняття 8 (практичне).
Навчальні питання: 1. Стройове положення з автоматом.
2. Виконання прийомів “Ремінь- відпустити (підтягнути)!”.
3. Виконання прийомів “Автомат — на груди!”, “На ремінь!”.
4. Виконання прийомів “Зброю — за спину!”, “На ремінь!”.
5. Виконання прийомів “Відділення — покласти зброю!”, “Відділення — до зброї!”, “За зброю!”.
Навчально-виховна мета: 1. Ознайомити учнів з виконанням стройових
прийомів зі зброєю.
2. Виховувати в учнів дисциплінованість, підтягнутість, уважність та наполегливість.
3. Удосконалювати виконання стройових прийомів і руху без зброї.
Метод проведення: ознайомлення, вивчення, тренування.
Місце проведення: стройовий майданчик (спортивний зал — при несприятливих для занять кліматичних умовах).
Час: 45 хв.
Матеріальне забезпечення: Макети автоматів — на кожного учня по одному автомату; підставка для автоматів — 1 шт; таблиці “Стройова підготовка”.
Література: Підручник “Захист Вітчизни. 10-11 класи”, “Стройовий статут”, “Стройова підготовка”, “Організація та методика допризовної підготовки”.
Форма одягу: встановлена для учнів (повсякденна для строю).
ХІД ЗАНЯТТЯ
№ п/п
Навчальні питання і їх зміст
Час

Організаційно-методичні вказівки
І.
ВСТУПНА ЧАСТИНА
6 хв

1
Шикування взводу, здача рапорту, вітання, поздоровлення, перевірка зовнішнього вигляду і знань з вивченого матеріалу.

Шикування взводу в одну шеренгу.
2
Стройові прийоми на місці (повороти “Праворуч!”, “Ліворуч!”, “Кругом!”, перешикування взводу в дві шеренги та в одну).

Відповідно до “Стройо-вого статуту”.
3
Стройові прийоми в русі (повороти “Праворуч!”, “Ліворуч!”, “Кругом — руш!”).

Відповідно до “Стройо-вого статуту”.
4
Оголошую тему, навчальні питання та навчально-виховну мету і заняття.


5
Перехід до основної частини уроку.


ІІ.
ОСНОВНА ЧАСТИНА
35 хв


Перше навчальне питання:
Стройове положення з автоматом.
Стройове положення військово-службовця з автоматом таке саме, що й без нього, але при цьому автомат він тримає у положенні “На ремінь!” дуговою частиною вгору, а якщо автомат із складним прикладом, то дуговою частиною вниз; кистю правої руки торкається верхнього зрізу ременя.

Командирам відділень роздати макети автоматів!

Взвод, стройове положення з автоматом з дерев'яним прикладом “На ремінь!”.

Взвод, стройове положення з автоматом із складним прикладом “На ремінь!”.


Взвод, “Шикуйсь!”, “Рівняйсь!”, “Струнко!”, “Вільно!”.



Всі військовослужбовці автомат носять у положенні “На ремінь!”, “На груди!”, “За спину!”.
- У положенні “На ремінь!” автомат беруть при шикуваннях, на марші у пішому порядку, вартові на посту та в інших випадках.
- У положенні “На груди!” автомат носять, коли йдуть урочистим маршем, під час служби вартовими почесної варти.
- У положенні “За спину!” автомат носять на марші в пішому строю, або коли працюють обома руками (наприклад, при гасінні пожежі та в інших випадках).
Взвод, “Шикуйсь!”, “Рівняйсь!”, “Струнко!”.

Друге навчальне питання:
Виконання прийомів “Ремінь — відпустити (підтягнути)!”.

Взвод, “Вільно!”.

Перед тим, як приступити до виконання всіх вказаних прийомів, всі військово-службовці повинні знати, як правильно в складі відділення (взводу) ремінь відпускати чи підтягувати.
Якщо виникає така необхідність, то командир подає команду “Ремінь — відпустити (підтягнути)!”.
По попередній команді “Ремінь!”, автомати беруть в праву руку (з дерев'яним прикладом), а для автомата з складним прикладом, крім цього відкинути залізний приклад.
По виконавчій команді “Відпусти (підтягнути)!”, зробити пів оберта “праворуч”, одночасно виставити ліву ногу на крок в ліву сторону і нахилившись вперед, приклад поставити біля ступні лівої ноги, а дуло автомата нахилити на згин правого ліктя; при цьому втримуючи правою рукою ремінь, а лівою рукою “Відпустити (підтягнути)!” ремінь і самостійно прийняти стройове положення.

Взвод, “Рівняйсь!”, “Струнко!”.

Середина, учень (називаю прізвище) — вправо, вліво від середини “Розімкнись!”.

Даю команду “Ремінь — відпустити!”.



Взвод, “Рівняйсь!”, “Струнко!”.

Третє навчальне питання:
Виконання прийомів “Автомат — на груди!”, “На ремінь!”, “Вільно!”.
Прийом виконується за командою “Автомат — на груди!”. Автомат з дерев'яним прикладом “на груди” із положення “на ремінь” береться на три рахунки роздільно за командою “Автомат — на груди!”, роздільно: роби — раз, роби — два, роби — три!
За командою “Роби — раз!”, подати праву руку за ременем трохи вгору, скинути автомат з плеча й підштовхнути його лівою рукою за ложе й дулову накладку, тримати перед собою вертикально магазином ліворуч, дуловим зрізом — на висоті підборіддя.
За рахунком “Роби — два!”, правою рукою відвести ремінь праворуч і перехопити його долонею знизу так, щоб пальці були напівзігнуті й повернуті на себе, одночасно просунути під ремінь лікоть правої руки.

За рахунком “Роби — три!”, закинути ремінь за голову, взяти автомат правою рукою за шийку прикладу, а ліву руку швидко опустити.


Після роздільного вивчення прийому з автоматом з дерев'яним прикладом “на груди”, роздільно пропонується одразу перейти до вивчення прийомів “на ремінь”, а потім розпочати тренування у виконанні обох прийомів одночасно.
Автомат з положення “на груди” береться “на ремінь” на три рахунки за командою “На ремінь!”. Для цього подається команда: “Автомат — на ремінь!”, роздільно: “Роби — раз!”, “Роби — два!”, “Роби — три!”.
За рахунком “Роби — раз!”, лівою рукою взяти автомат за ложе та дулову накладку знизу, й, подаючи його, одночасно трохи вперед угору, вивільнити праву руку з-під ременя, охопити нею шийку прикладу і тримати автомат.
За рахунком “Роби — два!”, підіймаючи автомат вгору, перекинути ремінь через голову й тримати зброю перед собою вертикально, магазином вліво, дуловим зрізом на висоті підборіддя.
За рахунком “Роби — три!”, правою рукою взяти ремінь за його верхню частину й закинути автомат за праве плече в положення “на ремінь”, а ліву руку швидко опустити вниз.
Після вивчення прийомів окремо переходимо до тренування в цілому.

Четверте навчальне питання:
Виконання прийомів “Зброю — за спину!”, На ремінь!”.
Для вивчення прийому подається команда “Зброю — за спину!”, роздільно “Роби — раз!”, “Роби — два!”.
За рахунком “Роби — раз!”, лівою рукою взяти ремінь трохи нижче правого плеча, а правою за приклад.
За рахунком “Роби — два!”, правою рукою трохи підняти зброю вгору, а лівою закинути ремінь за голову на ліве плече, зброю та руки швидко опустити.
Після вивчення прийому “зброю — за спину” - на два рахунки, доцільно одразу перейти до вивчення прийому “на ремінь” з положення “за спину”, а потім перейти до  тренування обох прийомів одночасно.

Взвод, “Рівняйсь!”, “Струнко!”.

П'яте навчальне питання:
Виконання прийомів “Відділення (взвод) — покласти зброю!”, “Відділення (взвод) — до зброї!”, “Відділення (взвод) — за зброю!”, “Вільно!”.
Всі повинні знати, що зброя кладеться на землю і береться з землі за командою і самостійно без команди, коли потрібно виконувати дії без зброї одному.
Прийом виконується за командою “Відділення (взвод) — покласти зброю!”. За попередньою командою - “покласти”, автомат беруть у праву руку. Після виконавчої команди “Зброю!” - крок лівою ногою і покласти зброю на землю ручкою замка вниз, затильника прикладу біля носка правої ноги (праву ногу в коліні не згинають), після чого ліву ногу приставляють до правої.
Вивчення прийому починається за командою “Покласти зброю!”, окремо; “Роби — раз!”, “Роби — два!”, “Роби — три!”.
Після вивчення прийому роздільно, приступаємо до вивчення прийомів “до зброї”, “за зброю”.
За командою “До зброї!”, учні стають ліворуч від зброї і приймають стройове положення, причому носок правої ноги повинен знаходитись на лінії затильника прикладу.
Вивчення команди “За зброю!”, роздільно проводиться на три рахунки.
Після роздільного вивчення, переходимо до тренування в цілому.
Потрібно відзначити, що в дво-шеренговому строю за командою “Покласти зброю!”, перша шеренга ступає два кроки (причому тримаючи в правій руці автомат), а потім дві шеренги виконують ці дії.
Після команди “До зброї!”, друга шеренга ступає два кроки вперед, після чого обидві шеренги одночасно беруть зброю в положення “на ремінь”.
Закінчивши відпрацювання прийомів окремо йде тренування учнів у виконанні команд “Покласти зброю!”, “До зброї!”, “За зброю!” разом.
Після цього взвод (відділення) по команді “На 1-й та 2-й розподілись!”.
Перший — командири, другий — підлеглі (і навпаки через деякий час).
“Командири дев'ять кроків вперед, кроком руш!”.
“Взвод (відділення) — розійдись!” - в одну шеренгу шикуйсь.
5 хв










































6 хв









































6 хв




























































6 хв




















6 хв

















































по
3 хв






Розказую і на особистому прикладі показую стройове положення військовослужбовців з автоматом з дерев'яним прикладом та автоматом із складним прикладом у положенні “На ремінь!”.

Командири відділень роздають макети автоматів своєму підлеглому.
Учні беруть автомат в положення “На ремінь!”. Вказую на помилки.




Перевіряю правильність виконання команди, стройового положення з автоматом із складним прикладом.



Перед одношеренговим строєм показую і пояснюю.


Показую і пояснюю.


Показую і пояснюю.






Учні приймають стройове положення.


Ослаблюють ліву чи праву ногу.








Показую і пояснюю перед строєм.

















Учні діють відповідно до “Стройового статуту” (роз-микаються на один крок).
Учні відпускають ремінь і самостійно приймають стройове положення.
Вказую на помилки.





Показую порядок вико-нання прийому в цілому і окремо, а потім переходжу до вивчення його роз-дільно.


Під час виконання цих дій слідкувати, щоб учні знімаючи автомат правою рукою з плеча, корпус тіла не згинали і не віддаляли автомат від корпуса.








Слідкувати за тим, щоб учні праву руку з ременем тримали якомога вище і швидко переносили її на шийку прикладу, ліву руку опускали вниз.


















Стежити, щоб учні не нахиляли корпус і голову, а підіймали автомат якнай-вище, щоб не скинути ременем головний убір.
Стежити за правильним закиданням автомата за плече.








Показую виконання при-йому, одночасно пояснюю дії.







Для переведення авто-мата з положення “на груди” в положення “за спину” і навпаки — зброю беруть “на ремінь”.









Показую виконання при-йому в цілому з пояс-ненням.

Відділення (взвод) в одношеренговому строю.















Слідкувати, щоб учні швидко займали місце біля зброї.


Показую і пояснюю.

















Розподіл учні починають із правого флангу.
Відпрацювання прийомів: командир — чіткий коман-дний голос; підлеглий — чітке виконання прийомів зі зброєю.
ІІІ.
ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
5 хв

1
Нагадую тему та навчально-виховні завдання і рівень їх відпрацювання.


2
Підсумки заняття.


3
Оцінки кожному учневі.


4
Вказую на загальні помилки, виявлені під час занять і шляхи їх усунення.


5
Домашнє завдання.

Повторити обов'язки сол-дата перед шикуванням і в строю.
6
Вказую форму на наступне заняття.





Викладач предмету “Захист Вітчизни”      _______________  /В.В. Романюк/

1 коментар:


  1. Методична розрока уроку "Стройові прийоми і рух зі зброєю" відповідає вимогам програми, продумана і цікава.

    ВідповістиВидалити