МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА
проведення уроку із розділу “Стройова
підготовка” з учнями 11 класу
Тема 3: Стройові прийоми і рух зі зброєю.
Заняття 8 (практичне).
Навчальні питання: 1. Стройове положення з автоматом.
2. Виконання прийомів “Ремінь- відпустити
(підтягнути)!”.
3. Виконання прийомів “Автомат — на
груди!”, “На ремінь!”.
4. Виконання прийомів “Зброю — за
спину!”, “На ремінь!”.
5. Виконання прийомів “Відділення —
покласти зброю!”, “Відділення — до зброї!”, “За зброю!”.
Навчально-виховна мета: 1. Ознайомити учнів з виконанням стройових
прийомів зі зброєю.
2. Виховувати в учнів
дисциплінованість, підтягнутість, уважність та наполегливість.
3. Удосконалювати виконання стройових
прийомів і руху без зброї.
Метод проведення: ознайомлення, вивчення, тренування.
Місце проведення: стройовий майданчик (спортивний зал — при несприятливих для занять
кліматичних умовах).
Час:
45 хв.
Матеріальне забезпечення: Макети автоматів — на кожного учня по одному автомату; підставка для
автоматів — 1 шт; таблиці “Стройова підготовка”.
Література: Підручник “Захист Вітчизни. 10-11 класи”, “Стройовий статут”,
“Стройова підготовка”, “Організація та методика допризовної підготовки”.
Форма одягу: встановлена для учнів (повсякденна для строю).
ХІД ЗАНЯТТЯ
№ п/п
|
Навчальні питання і їх зміст
|
Час
|
Організаційно-методичні вказівки
|
І.
|
ВСТУПНА ЧАСТИНА
|
6 хв
|
|
1
|
Шикування взводу, здача рапорту,
вітання, поздоровлення, перевірка зовнішнього вигляду і знань з вивченого
матеріалу.
|
|
Шикування взводу в одну шеренгу.
|
2
|
Стройові прийоми на місці (повороти
“Праворуч!”, “Ліворуч!”, “Кругом!”, перешикування взводу в дві шеренги та в
одну).
|
|
Відповідно до “Стройо-вого статуту”.
|
3
|
Стройові прийоми в русі (повороти
“Праворуч!”, “Ліворуч!”, “Кругом — руш!”).
|
|
Відповідно до “Стройо-вого статуту”.
|
4
|
Оголошую тему, навчальні питання та
навчально-виховну мету і заняття.
|
|
|
5
|
Перехід до основної частини уроку.
|
|
|
ІІ.
|
ОСНОВНА ЧАСТИНА
|
35 хв
|
|
|
Перше навчальне питання:
Стройове положення з автоматом.
Стройове положення військово-службовця з
автоматом таке саме, що й без нього, але при цьому автомат він тримає у
положенні “На ремінь!” дуговою частиною вгору, а якщо автомат із складним
прикладом, то дуговою частиною вниз; кистю правої руки торкається верхнього
зрізу ременя.
Командирам відділень роздати макети
автоматів!
Взвод, стройове положення з автоматом з
дерев'яним прикладом “На ремінь!”.
Взвод, стройове положення з автоматом із
складним прикладом “На ремінь!”.
Взвод, “Шикуйсь!”, “Рівняйсь!”,
“Струнко!”, “Вільно!”.
Всі військовослужбовці автомат носять у
положенні “На ремінь!”, “На груди!”, “За спину!”.
- У положенні “На ремінь!” автомат
беруть при шикуваннях, на марші у пішому порядку, вартові на посту та в інших
випадках.
- У положенні “На груди!” автомат
носять, коли йдуть урочистим маршем, під час служби вартовими почесної варти.
- У положенні “За спину!” автомат носять
на марші в пішому строю, або коли працюють обома руками (наприклад, при
гасінні пожежі та в інших випадках).
Взвод, “Шикуйсь!”, “Рівняйсь!”,
“Струнко!”.
Друге навчальне питання:
Виконання прийомів “Ремінь —
відпустити (підтягнути)!”.
Взвод, “Вільно!”.
Перед тим, як приступити до виконання
всіх вказаних прийомів, всі військово-службовці повинні знати, як правильно в
складі відділення (взводу) ремінь відпускати чи підтягувати.
Якщо виникає така необхідність, то
командир подає команду “Ремінь — відпустити (підтягнути)!”.
По попередній команді “Ремінь!”,
автомати беруть в праву руку (з дерев'яним прикладом), а для
автомата з складним прикладом, крім цього відкинути залізний приклад.
По виконавчій команді “Відпусти
(підтягнути)!”, зробити пів оберта “праворуч”, одночасно виставити ліву ногу
на крок в ліву сторону і нахилившись вперед, приклад поставити біля ступні
лівої ноги, а дуло автомата нахилити на згин правого ліктя; при цьому
втримуючи правою рукою ремінь, а лівою рукою “Відпустити (підтягнути)!”
ремінь і самостійно прийняти стройове положення.
Взвод, “Рівняйсь!”, “Струнко!”.
Середина, учень (називаю прізвище) —
вправо, вліво від середини “Розімкнись!”.
Даю команду “Ремінь — відпустити!”.
Взвод, “Рівняйсь!”, “Струнко!”.
Третє навчальне питання:
Виконання прийомів “Автомат — на
груди!”, “На ремінь!”, “Вільно!”.
Прийом виконується за командою “Автомат
— на груди!”. Автомат з дерев'яним прикладом “на груди” із положення “на
ремінь” береться на три рахунки роздільно за командою “Автомат — на груди!”,
роздільно: роби — раз, роби — два, роби — три!
За командою “Роби — раз!”, подати праву
руку за ременем трохи вгору, скинути автомат з плеча й підштовхнути його
лівою рукою за ложе й дулову накладку, тримати перед собою вертикально
магазином ліворуч, дуловим зрізом — на висоті підборіддя.
За рахунком “Роби — два!”, правою рукою
відвести ремінь праворуч і перехопити його долонею знизу так, щоб пальці були
напівзігнуті й повернуті на себе, одночасно просунути під ремінь лікоть
правої руки.
За рахунком “Роби — три!”, закинути
ремінь за голову, взяти автомат правою рукою за шийку прикладу, а ліву руку
швидко опустити.
Після роздільного вивчення прийому з
автоматом з дерев'яним прикладом “на груди”, роздільно пропонується одразу перейти до
вивчення прийомів “на ремінь”, а потім розпочати тренування у виконанні обох
прийомів одночасно.
Автомат з положення “на груди” береться
“на ремінь” на три рахунки за командою “На ремінь!”. Для цього подається команда:
“Автомат — на ремінь!”, роздільно: “Роби — раз!”, “Роби — два!”, “Роби —
три!”.
За рахунком “Роби — раз!”, лівою рукою
взяти автомат за ложе та дулову накладку знизу, й, подаючи його, одночасно
трохи вперед угору, вивільнити праву руку з-під ременя, охопити нею шийку
прикладу і тримати автомат.
За рахунком “Роби — два!”, підіймаючи
автомат вгору, перекинути ремінь через голову й тримати зброю перед собою
вертикально, магазином вліво, дуловим зрізом на висоті підборіддя.
За рахунком “Роби — три!”, правою рукою
взяти ремінь за його верхню частину й закинути автомат за праве плече в
положення “на ремінь”, а ліву руку швидко опустити вниз.
Після вивчення прийомів окремо
переходимо до тренування в цілому.
Четверте навчальне питання:
Виконання прийомів “Зброю — за
спину!”, На ремінь!”.
Для вивчення прийому подається команда
“Зброю — за спину!”, роздільно “Роби — раз!”, “Роби — два!”.
За рахунком “Роби — раз!”, лівою рукою
взяти ремінь трохи нижче правого плеча, а правою за приклад.
За рахунком “Роби — два!”, правою рукою
трохи підняти зброю вгору, а лівою закинути ремінь за голову на ліве плече,
зброю та руки швидко опустити.
Після вивчення прийому “зброю — за
спину” - на два рахунки, доцільно одразу перейти до вивчення прийому “на
ремінь” з положення “за спину”, а потім перейти до тренування обох прийомів одночасно.
Взвод, “Рівняйсь!”, “Струнко!”.
П'яте
навчальне питання:
Виконання прийомів “Відділення
(взвод) — покласти зброю!”, “Відділення (взвод) — до зброї!”, “Відділення
(взвод) — за зброю!”, “Вільно!”.
Всі повинні знати, що зброя кладеться на
землю і береться з землі за командою і самостійно без команди, коли потрібно
виконувати дії без зброї одному.
Прийом виконується за командою
“Відділення (взвод) — покласти зброю!”. За попередньою командою - “покласти”,
автомат беруть у праву руку. Після виконавчої команди “Зброю!” - крок лівою
ногою і покласти зброю на землю ручкою замка вниз, затильника прикладу біля
носка правої ноги (праву ногу в коліні не згинають), після чого ліву ногу
приставляють до правої.
Вивчення прийому починається за командою
“Покласти зброю!”, окремо; “Роби — раз!”, “Роби — два!”, “Роби — три!”.
Після вивчення прийому роздільно,
приступаємо до вивчення прийомів “до зброї”, “за зброю”.
За командою “До зброї!”, учні стають
ліворуч від зброї і приймають стройове положення, причому носок правої ноги
повинен знаходитись на лінії затильника прикладу.
Вивчення команди “За зброю!”, роздільно
проводиться на три рахунки.
Після роздільного вивчення, переходимо
до тренування в цілому.
Потрібно відзначити, що в
дво-шеренговому строю за командою “Покласти зброю!”, перша шеренга ступає два
кроки (причому тримаючи в правій руці автомат), а потім дві шеренги виконують
ці дії.
Після команди “До зброї!”, друга шеренга
ступає два кроки вперед, після чого обидві шеренги одночасно беруть зброю в
положення “на ремінь”.
Закінчивши відпрацювання прийомів окремо
йде тренування учнів у виконанні команд “Покласти зброю!”, “До зброї!”, “За
зброю!” разом.
Після цього взвод (відділення) по
команді “На 1-й та 2-й розподілись!”.
Перший — командири, другий — підлеглі (і
навпаки через деякий час).
“Командири дев'ять кроків вперед,
кроком руш!”.
“Взвод (відділення) — розійдись!” - в
одну шеренгу шикуйсь.
|
5 хв
6 хв
6 хв
6 хв
6 хв
по
3 хв
|
Розказую і на особистому прикладі
показую стройове положення військовослужбовців з автоматом з дерев'яним
прикладом та автоматом із складним прикладом у положенні “На ремінь!”.
Командири відділень роздають макети
автоматів своєму підлеглому.
Учні беруть автомат в положення “На
ремінь!”. Вказую на помилки.
Перевіряю правильність виконання
команди, стройового положення з автоматом із складним прикладом.
Перед одношеренговим строєм показую і
пояснюю.
Показую і пояснюю.
Показую і пояснюю.
Учні приймають стройове положення.
Ослаблюють ліву чи праву ногу.
Показую і пояснюю перед строєм.
Учні діють відповідно до “Стройового
статуту” (роз-микаються на один крок).
Учні відпускають ремінь і самостійно
приймають стройове положення.
Вказую на помилки.
Показую порядок вико-нання прийому в
цілому і окремо, а потім переходжу до вивчення його роз-дільно.
Під час виконання цих дій слідкувати,
щоб учні знімаючи автомат правою рукою з плеча, корпус тіла не згинали і не
віддаляли автомат від корпуса.
Слідкувати за тим, щоб учні праву руку з
ременем тримали якомога вище і швидко переносили її на шийку прикладу, ліву
руку опускали вниз.
Стежити, щоб учні не нахиляли корпус і
голову, а підіймали автомат якнай-вище, щоб не скинути ременем головний убір.
Стежити за правильним закиданням
автомата за плече.
Показую виконання при-йому, одночасно
пояснюю дії.
Для переведення авто-мата з положення
“на груди” в положення “за спину” і навпаки — зброю беруть “на ремінь”.
Показую виконання при-йому в цілому з
пояс-ненням.
Відділення (взвод) в одношеренговому
строю.
Слідкувати, щоб учні швидко займали
місце біля зброї.
Показую і пояснюю.
Розподіл учні починають із правого
флангу.
Відпрацювання прийомів: командир —
чіткий коман-дний голос; підлеглий — чітке виконання прийомів зі зброєю.
|
ІІІ.
|
ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
|
5 хв
|
|
1
|
Нагадую тему та навчально-виховні
завдання і рівень їх відпрацювання.
|
|
|
2
|
Підсумки заняття.
|
|
|
3
|
Оцінки кожному учневі.
|
|
|
4
|
Вказую на загальні помилки, виявлені під
час занять і шляхи їх усунення.
|
|
|
5
|
Домашнє завдання.
|
|
Повторити обов'язки сол-дата перед
шикуванням і в строю.
|
6
|
Вказую форму на наступне заняття.
|
|
|
Викладач предмету “Захист Вітчизни” _______________ /В.В. Романюк/
Методична розрока уроку "Стройові прийоми і рух зі зброєю" відповідає вимогам програми, продумана і цікава.