четвер, 11 лютого 2016 р.

Урок. Стройове положення з автоматом

МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА
проведення уроку із розділу “Стройова підготовка” з учнями 11 класу
Тема 3: Стройове положення з автоматом.
Заняття 8 (практичне).
Навчальні питання: 
1. Стройове положення з автоматом.
2. Виконання прийомів “Ремінь- послабити (підтягти)!”.
3. Виконання прийомів “Автомат — на груди!”, “На ремінь!”.
4. Виконання прийомів “Зброю — за спину!”.
5. Виконання прийомів “Відділення — покласти зброю!”, “Відділення — до зброї!”, “За зброю!”.
Навчально-виховна мета: 
1. Ознайомити учнів з виконанням стройових прийомів зі зброєю.
2. Виховувати в учнів дисциплінованість, підтягнутість, уважність та наполегливість.
3. Удосконалювати виконання стройових прийомів і руху без зброї.
Метод проведення: ознайомлення, вивчення, тренування.
Місце проведення: стройовий майданчик.
Час: 45 хв.
Матеріальне забезпечення: Макети автоматів — на кожного учня по одному автомату; підставка для автоматів — 1 шт; таблиці “Стройова підготовка”, мультимедійна дошка.
Література: Підручник “Захист Вітчизни. 10-11 класи”, “Стройовий статут”, “Стройова підготовка”, “Організація та методика допризовної підготовки”.
Форма одягу: встановлена для учнів (повсякденна для строю).
ХІД ЗАНЯТТЯ
№ п/п
Навчальні питання і їх зміст
Час
Організаційно-методичні вказівки
І.
ВСТУПНА ЧАСТИНА
6 хв
1
Шикування взводу, здача рапорту, вітання, поздоровлення, перевірка зовнішнього вигляду і знань з вивченого матеріалу.
Шикування взводу в одну шеренгу.
2
Стройові прийоми на місці (повороти “Праворуч!”, “Ліворуч!”, “Кругом!”, перешикування взводу в дві шеренги та в одну).
Відповідно до “Стройо-вого статуту”.
3
Стройові прийоми в русі (повороти “Праворуч!”, “Ліворуч!”, “Кругом — руш!”).
Відповідно до “Стройо-вого статуту”.
4
Перехід до основної частини уроку.
ІІ.
ОСНОВНА ЧАСТИНА
35 хв
Оголошення теми, мети і завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
Ми живемо в непростий час для України, коли її східні території незаконно захопила країна агресор. Сьогодні на східних рубежах України несуть бойову службу недавні випускники наших шкіл, тому так важливо оволодіти основними вмінням користуватися зі зброєю.
Вправа «Кольоровий настрій»  
Експрес-опитування
Перше навчальне питання:
Стройове положення з автоматом.
Стройове положення військово-службовця з автоматом таке саме, що й без нього, але при цьому автомат він тримає у положенні “На ремінь!” дуговою частиною вгору, а якщо автомат із складним прикладом, то дуговою частиною вниз; кистю правої руки торкається верхнього зрізу ременя.

Командирам відділень роздати макети автоматів!

Взвод, стройове положення з автоматом з дерев'яним прикладом “На ремінь!”.

Взвод, стройове положення з автоматом із складним прикладом “На ремінь!”.


Взвод, “Шикуйсь!”, “Рівняйсь!”, “Струнко!”, “Вільно!”.



Всі військовослужбовці автомат носять у положенні “На ремінь!”, “На груди!”, “За спину!”.
- У положенні “На ремінь!” автомат беруть при шикуваннях, на марші у пішому порядку, вартові на посту та в інших випадках.
- У положенні “На груди!” автомат носять, коли йдуть урочистим маршем, під час служби вартовими почесної варти.
- У положенні “За спину!” автомат носять на марші в пішому строю, або коли працюють обома руками (наприклад, при гасінні пожежі та в інших випадках).
Взвод, “Шикуйсь!”, “Рівняйсь!”, “Струнко!”.

Друге навчальне питання:
Виконання прийомів “Ремінь — відпустити (підтягнути)!”.

Взвод, “Вільно!”.

Перед тим, як приступити до виконання всіх вказаних прийомів, всі військово-службовці повинні знати, як правильно в складі відділення (взводу) ремінь відпускати чи підтягувати.
Якщо виникає така необхідність, то командир подає команду “Ремінь — відпустити (підтягнути)!”.
По попередній команді “Ремінь!”, автомати беруть в праву руку (з дерев'яним прикладом), а для автомата з складним прикладом, крім цього відкинути залізний приклад.
По виконавчій команді “Відпусти (підтягнути)!”, зробити пів оберта “праворуч”, одночасно виставити ліву ногу на крок в ліву сторону і нахилившись вперед, приклад поставити біля ступні лівої ноги, а дуло автомата нахилити на згин правого ліктя; при цьому втримуючи правою рукою ремінь, а лівою рукою “Відпустити (підтягнути)!” ремінь і самостійно прийняти стройове положення.

Взвод, “Рівняйсь!”, “Струнко!”.

Середина, учень (називаю прізвище) — вправо, вліво від середини “Розімкнись!”.

Даю команду “Ремінь — відпустити!”.



Взвод, “Рівняйсь!”, “Струнко!”.

Третє навчальне питання:
Виконання прийомів “Автомат — на груди!”, “На ремінь!”, “Вільно!”.
Прийом виконується за командою “Автомат — на груди!”. Автомат з дерев'яним прикладом “на груди” із положення “на ремінь” береться на три рахунки роздільно за командою “Автомат — на груди!”, роздільно: роби — раз, роби — два, роби — три!
За командою “Роби — раз!”, подати праву руку за ременем трохи вгору, скинути автомат з плеча й підштовхнути його лівою рукою за ложе й дулову накладку, тримати перед собою вертикально магазином ліворуч, дуловим зрізом — на висоті підборіддя.
За рахунком “Роби — два!”, правою рукою відвести ремінь праворуч і перехопити його долонею знизу так, щоб пальці були напівзігнуті й повернуті на себе, одночасно просунути під ремінь лікоть правої руки.

За рахунком “Роби — три!”, закинути ремінь за голову, взяти автомат правою рукою за шийку прикладу, а ліву руку швидко опустити.


Після роздільного вивчення прийому з автоматом з дерев'яним прикладом “на груди”, роздільно пропонується одразу перейти до вивчення прийомів “на ремінь”, а потім розпочати тренування у виконанні обох прийомів одночасно.
Автомат з положення “на груди” береться “на ремінь” на три рахунки за командою “На ремінь!”. Для цього подається команда: “Автомат — на ремінь!”, роздільно: “Роби — раз!”, “Роби — два!”, “Роби — три!”.
За рахунком “Роби — раз!”, лівою рукою взяти автомат за ложе та дулову накладку знизу, й, подаючи його, одночасно трохи вперед угору, вивільнити праву руку з-під ременя, охопити нею шийку прикладу і тримати автомат.
За рахунком “Роби — два!”, підіймаючи автомат вгору, перекинути ремінь через голову й тримати зброю перед собою вертикально, магазином вліво, дуловим зрізом на висоті підборіддя.
За рахунком “Роби — три!”, правою рукою взяти ремінь за його верхню частину й закинути автомат за праве плече в положення “на ремінь”, а ліву руку швидко опустити вниз.
Після вивчення прийомів окремо переходимо до тренування в цілому.

Четверте навчальне питання:
Виконання прийомів “Зброю — за спину!”, На ремінь!”.
Для вивчення прийому подається команда “Зброю — за спину!”, роздільно “Роби — раз!”, “Роби — два!”.
За рахунком “Роби — раз!”, лівою рукою взяти ремінь трохи нижче правого плеча, а правою за приклад.
За рахунком “Роби — два!”, правою рукою трохи підняти зброю вгору, а лівою закинути ремінь за голову на ліве плече, зброю та руки швидко опустити.
Після вивчення прийому “зброю — за спину” - на два рахунки, доцільно одразу перейти до вивчення прийому “на ремінь” з положення “за спину”, а потім перейти до  тренування обох прийомів одночасно.

Взвод, “Рівняйсь!”, “Струнко!”.

П'яте навчальне питання:
Виконання прийомів “Відділення (взвод) — покласти зброю!”, “Відділення (взвод) — до зброї!”, “Відділення (взвод) — за зброю!”, “Вільно!”.
Всі повинні знати, що зброя кладеться на землю і береться з землі за командою і самостійно без команди, коли потрібно виконувати дії без зброї одному.
Прийом виконується за командою “Відділення (взвод) — покласти зброю!”. За попередньою командою - “покласти”, автомат беруть у праву руку. Після виконавчої команди “Зброю!” - крок лівою ногою і покласти зброю на землю ручкою замка вниз, затильника прикладу біля носка правої ноги (праву ногу в коліні не згинають), після чого ліву ногу приставляють до правої.
Вивчення прийому починається за командою “Покласти зброю!”, окремо; “Роби — раз!”, “Роби — два!”, “Роби — три!”.
Після вивчення прийому роздільно, приступаємо до вивчення прийомів “до зброї”, “за зброю”.
За командою “До зброї!”, учні стають ліворуч від зброї і приймають стройове положення, причому носок правої ноги повинен знаходитись на лінії затильника прикладу.
Вивчення команди “За зброю!”, роздільно проводиться на три рахунки.
Після роздільного вивчення, переходимо до тренування в цілому.
Потрібно відзначити, що в дво-шеренговому строю за командою “Покласти зброю!”, перша шеренга ступає два кроки (причому тримаючи в правій руці автомат), а потім дві шеренги виконують ці дії.
Після команди “До зброї!”, друга шеренга ступає два кроки вперед, після чого обидві шеренги одночасно беруть зброю в положення “на ремінь”.
Закінчивши відпрацювання прийомів окремо йде тренування учнів у виконанні команд “Покласти зброю!”, “До зброї!”, “За зброю!” разом.
Після цього взвод (відділення) по команді “На 1-й та 2-й розподілись!”.
Перший — командири, другий — підлеглі (і навпаки через деякий час).
“Командири дев'ять кроків вперед, кроком руш!”.
“Взвод (відділення) — розійдись!” - в одну шеренгу шикуйсь.
5 хв










































6 хв









































6 хв




























































6 хв




















6 хв

















































по
3 хв





Розказую і на особистому прикладі показую стройове положення військовослужбовців з автоматом з дерев'яним прикладом та автоматом із складним прикладом у положенні “На ремінь!”.

Командири відділень роздають макети автоматів своєму підлеглому.
Учні беруть автомат в положення “На ремінь!”. Вказую на помилки.




Перевіряю правильність виконання команди, стройового положення з автоматом із складним прикладом.



Перед одношеренговим строєм показую і пояснюю.


Показую і пояснюю.


Показую і пояснюю.






Учні приймають стройове положення.


Ослаблюють ліву чи праву ногу.








Показую і пояснюю перед строєм.

















Учні діють відповідно до “Стройового статуту” (роз-микаються на один крок).
Учні відпускають ремінь і самостійно приймають стройове положення.
Вказую на помилки.





Показую порядок вико-нання прийому в цілому і окремо, а потім переходжу до вивчення його роз-дільно.


Під час виконання цих дій слідкувати, щоб учні знімаючи автомат правою рукою з плеча, корпус тіла не згинали і не віддаляли автомат від корпуса.








Слідкувати за тим, щоб учні праву руку з ременем тримали якомога вище і швидко переносили її на шийку прикладу, ліву руку опускали вниз.


















Стежити, щоб учні не нахиляли корпус і голову, а підіймали автомат якнай-вище, щоб не скинути ременем головний убір.
Стежити за правильним закиданням автомата за плече.








Показую виконання при-йому, одночасно пояснюю дії.







Для переведення авто-мата з положення “на груди” в положення “за спину” і навпаки — зброю беруть “на ремінь”.









Показую виконання при-йому в цілому з пояс-ненням.

Відділення (взвод) в одношеренговому строю.















Слідкувати, щоб учні швидко займали місце біля зброї.


Показую і пояснюю.

















Розподіл учні починають із правого флангу.
Відпрацювання прийомів: командир — чіткий коман-дний голос; підлеглий — чітке виконання прийомів зі зброєю.
ІІІ.
ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
5 хв
1
Нагадую тему та навчально-виховні завдання і рівень їх відпрацювання.
2
Підсумки заняття. Рольова гра «Командир-підлеглий».
3
Оцінки кожному учневі.
4
Вказую на загальні помилки, виявлені під час занять і шляхи їх усунення.
5
Домашнє завдання.
-        Я   дякую   вам   за   допомогу,   розуміння,   підтримку,  доброзичливе
     ставлення   до  мене. Адже, без усього цього я б не зміг навчити вас
стройових прийомів зі зброєю. Сподіваюсь що засвоєні знання ви будете застосовувати тільки на урочистостях, відкритих заняттях на парадах і ніколи – в реальному бою.
Повторити обов'язки сол-дата перед шикуванням і в строю.
6
Вчитель:
«Черговий класу оголосити закінчення уроку»
Черговий:
«Взвод,  встати!  «Струнко!»»
Вчитель:
До побачення, товариші учні! Вільно!
Черговий:
Взвод, вільно!